Napelemes Rendszerek
A nap sugárzásából nyert energiát másképp "napenergiaként" is nevezik. A földre érkező elektromágneses sugárzást a napelem rendszerek elektromos energiává alakítják. A napelemek segítségével előállított egyenáramú feszültség egy inverterbe továbbítódik, mely azt általánosan használható váltóárammá alakítja. Ennek a technológiának számos előnye is van:
- A napenergia alapvetően mindenki számára elérhető
- A napenergia kimeríthetetlen
- A napenergiából előállított áram regeneratív, passzív, zajmentes és mentes minden károsanyag kibocsátástól
- A napenergia függetleníti Önt a növekvő energiaáraktól
-
Napelemek: A rendszer alapja, amely a napenergiát elektromos energiává alakítja. A teljesítményük alapján (kb. 5 kW) megfelelő mennyiségű és teljesítményű napelemre lesz szükséged.
-
Inverter: A napelemek által termelt egyenáramú (DC) energiát váltja át háztartási használatra alkalmas váltóáramú (AC) energiává. Fontos a megfelelő inverter kiválasztása a panelrendszereid teljesítményéhez.
-
Rögzítő szerkezetek: A napelemeket rögzítik a tetőre vagy más felületre. Biztosítani kell a stabilitást és a megfelelő pozíciót a maximális napenergia-bevitel érdekében.
-
Kábelek és csatlakozók: Az elektromos áram összekapcsolásához szükséges vezetékek és csatlakozók.
Ami az energiatárolást illeti:
- Akumulátorok: A napenergia tárolására szolgálnak, hogy használaton kívüli időszakokban is legyen rendelkezésre álló energia. Az akkumulátorok típusa, kapacitása és száma függ a felhasználás módjától és az energiatárolási igényektől. Egy átlagos otthoni rendszer esetében körülbelül 10-20 kWh kapacitású akkumulátorrendszer lehet szükséges a napi energiafelhasználás biztosításához.
Fontos megjegyezni, hogy az energiafelhasználásod és a rendszer teljesítménye alapján változhat az eszközök és akkumulátorok szükséges mennyisége. Ajánlott szakemberrel konzultálni a megfelelő rendszer tervezése és telepítése érdekében, mivel több tényező is befolyásolja a rendszer méretét és hatékonyságát.